MATURITNÍ KOLOTOČ aneb čeho si vážím na učitelské profesi

kolotoč 16 dní, tedy asi 60 hodin strávených ve zkušební místnosti, přes 550 minut v roli zkoušejícího, 5 nepříjemných sdělení o neúspěchu. 6 chlebíčků, nespočet sladkostí, 5 čajů a 8 kafíček (a to na kávu opravdu nejsem) a 6 společných obědů v kantýně.

Taková je moje letošní bilance u zkoušek dospělosti.

Role místopředsedkyně maturitní komise je opravdu fuška!

Během šesti náročných dní, kdy jsem se po návratu domů zhroutila do postele, nedbala špinavého nádobí a prázdné ledničky, jsem vždy usnula spánkem nemluvněte, které  přerušilo až pípání budíku.

Zase ráno! Nachystat róbu hodnou maturitní komise (kdy jindy vyvětrat sukně a šatičky), osvěžit se studenou sprchou, hodit do sebe velký hrnek čaje, trošku se zušlechtit a učesat, nasednout na kolo a hurá do vyhřáté místnosti, kde se budeme společně se studenty potit, abychom dosáhli očekávaného výsledku, tedy doplnění všech sloupečků ideálně písmeny U (uspěl/a).

Tolik papírů, kolonek, křížků a podpisů… Připravit seznamy, pytlíčky s žetony, tužky a jde se na to. Sledovat přesný čas a s úsměvem přivést do neoblíbené místnosti další maturantku. Losování, povzbuzení a voda do kelímku. Kolotoč maturit se roztáčí. Jeden za druhým, třetím a často i čtvrtým za půlden… a hned 4x dokola vystřídat všechny předměty. Ještě teď se mi z toho točí hlava.

01

Co pozitivního mi nová role přinesla?

Vážím si pestrosti učitelské profese

Už se těším na výuku, ve které se střídají činnosti, mohu se pohybovat po třídě, komunikovat se žáky a vést připravené činnosti.

Cením si volnější pracovní doby

Je fajn, že učitel má stabilní rozvrh a zbytek pracovní doby je volnější. Přípravy a opravování testů se může věnovat doma, v autobuse na lavičce nebo kdekoli jinde.

Uvědomuji si, že nemusím celý den sedět na židli.

Žákům opravdu nezávidím, kolik musí tolik času strávit sezením v lavicích. Připomněla jsem si, jak je to náročné a zaměřím se na střídání aktivit, které přináší možnost pohybu či přesunu po třídě.

Je fajn být v jiné roli než jen „přísného“ zkoušejícího.

Jsem ráda, když se nemusím navlékat do role přísného vševědoucího učitele. Raději představuji průvodce vzděláním s partnerským přístupem. Mám ráda, když kromě předávané učební látky, poskytuje výuka i další přesahy jako třeba diskuzi, sdílení zkušeností, ukázku nových metod či ukázky efektivní komunikace mezi učitele a žákem.

S koncem školního roku čekají učitele ještě krušné chvilky. Pokračující maturity, uzavírání známek, sepisování slovních hodnocení, příprava výletů, všemožné porady… Zkrátka konec školního roku není žádný med.

Jak tedy vydržet ten poslední měsíc za katedrou?

Nabízím pár tipů, které se mi během maturitních týdnů osvědčily. A vezmu to pěkně od rána do večera!

  • Otužování – Sprcha po probuzení je báječným osvěžením. Začnu vždy teplejší vodou a pak si už ani nevšimnu, když otočím pákovou baterií na studenou.
  • Ranní cvičení – Vstávám o 10 minut dříve. Po sprše a přípravě snídaně se pořádně protáhnu. Stačí pár protahovacích cviků a pak třeba pozdrav slunci a cítím se hned mnohem lépe.
  • Pohodlné oblečení – Není nic horšího než strávit celý dlouhý a náročný den v oblečení, které vás škrtí, kouše, nebo když vás tlačí boty. Základem je tedy pohodlné a volnější oblečení. Není nad to cítit se v oblečení dobře a líbit se sama sobě.
  • Něco dobrého na zub – O chlebíčcích i zákuscích už byla řeč  :-). Je fajn si práci zpříjemnit něčím dobrým, ale nesmí se to přehánět, znáte to… Aby se nám nepřesunula všechny krev z hlavy do žaludku a my pak neměli problém s udržením víček!
  • Vůně – Zvykla jsem si při práci a před usnutím používat přírodní vonné směsi. Moje oblíbené jsou ty proti stresu a pro uklidnění (Hanna Maria), při večerní sprše se mydlím meduňkovým mýdlem (z Mýdlárny u dvou koček) a používám více éterických olejíčků a směsí (klidně i místo parfému).
  • Spánek – Dostatek kvalitního spánku je nutnost. Při psychickém vyčerpání to platí dvojnásob. Na co se snažím nezapomenout? Vyvětraná místnost, příjemná vůně a příliš neponocovat (to se mi bohužel moc nedaří:-().

V pátek po skončení maturitního kolotoče bych k výše uvedneným závěrům asi nedošla, ale s odstupem dní vnímám, že každá zkušenost přináší do našeho života něco nového, posouváme se a je fajn ohlížet se za tím pozitivním.

Perličky na závěrsova

U maturit se dozvíte mnoho zajímavých informací. Řada otázek se opakuje, učitelé kladou podobné otázky, takže se člověk připomene spoustu zapomenutých informací. Samozřejmě nechybí ani humorné odpovědi a vtipné přeřeky jako například:

Monetův nejznámější obraz je Piknik v parku (Snídaně v trávě).

Rodinu tvoří matec a otka (otec a matka).

Aslan z Letopisů Narnie je medvěd (lev).

My favourite food is „green bob“ (hrášek).

Ať na vás s koncem školního roku čeká cokoli, držím palce, ať vše zvládnete v co největší pohodě a klidu.

Nina Suchomelová

Specializuji se na efektivní komunikaci ve škole a vytváření partnerského vztahu se žáky, čímž pomáhám učitelům zkrotit džungli před tabulí. Jsem autorkou e-booku pro pedagogy 3 kroky ke zkrocení džungle před tabulí.
Nina je učitelkou na základní škole, manželkou skvělého muže a matkou dvou úžasných dcer. Vždy chtěla jít svou vlastní cestou, vzdělávat se a hledat nové možnosti jak v oblasti školství, tak rodinného života. Zajímá se o přírodu, ekologii, zdravý životní styl a jógu.
Její příběh si můžete přečíst zde >>

Komentáře