Pololetí máme uzavřeno a učitelům se nejspíš po středečním slavnostním předávání vysvědčení na chvíli uleví. Vytřídí staré podklady a písemky k archivaci, uklidí si na stole a možná vyrazí do papírnictví koupit nový učitelský zápisník. Co si ale místo času stráveného v obchodě vytvořit zápisník šitý na míru? Že to zní moc složitě?
Čtěte dál a zjistíte, že vytvořit si zápisník přesně podle svých představ je dobrou investicí do budoucna a může to být i zábava.
Během let učitelského působení mi prošla rukama řada záznamníků a za ta léta jsem jistila, že všechny ty sešitky, zápisníky, diáře a přehledy prospěchu mi prostě nevyhovují. Chybí, nebo přebývají v nich kolonky, řádky jsou moc úzké, jména žáků z jedné třídy vychází na více stránek, nebo se mi do okének nevejdou všechny poznámky.
Dříve jsem si psala známky do malého zápisníčku, termíny tesů do diáře, konzultace do stolního kalendáře a absenci pouze do elektronické třídnice. Dohledávání informací je potom velmi složité.
Přestavte si žáka Tomáše, který měsíc chyběl ve škole, protože byl nemocný. Přišel za mnou na konzultaci a já mu potřebovala zadat úkoly, které si má doplnit. Otevřela jsem tedy elektronickou třídnici, abych zjistila, co jsme v té době brali. Než naběhl v počítači příslušný program, přišel na řadu zápisník s poznámkami o úkolech. Pak jsem zalistovala v diáři, kdy a z čeho jsme psali písemku. Do stolního kalendáře jsem si pak poznamenala termín, kdy si Tomáš přijde dopsat test a zkonzultovat probrané učivo. A to si ještě představte situaci, kdy nefunguje internet, nebo jsem diář zapomněla doma. Vysilující procedura! A toho zbytečně plýtvaného času a úsilí!
Postupem času jsem ale zjistila, že potřebuji mít všechny podklady na jediném místě. Naprostou většinu poznámek zapisuji do jednoho učitelského zápisníku (toho mnou vytvořeného), důležité termíny a úkoly pak ještě přepisuji do motivačního diáře Doller.
Každý učitel má na svůj záznamník specifické požadavky a vytvořit natolik univerzální produkt je takřka nemožné.
K této variantě se přikláním už druhým rokem, zápisník vylepšuji, zdokonaluji a přizpůsobuji aktuálním potřebám každého školního roku. Letos jsem si ho navíc vyzdobila a opatřila mu plastovou obálku formátu A4.
Můj učitelský zápisník obsahuje vše potřebné, nic víc a nic míň.
Zalistujete-li v něm, najdete:
„Proč mají žáci samé pětky?“ zeptal se mě nedávno s pobavením v hlase manžel. Možná i vás zaujal nebo zarazil detail předchozího obrázku, kde se to hemží pětkami, bajlemi, kulemi nebo jak tuto známku nazýváte :-).
Odpověď je jednoduchá. Na naší škole neznámkujeme, ale udělujeme kredity. V mém hodnocení se nejčastěji objevuje právě tento počet dosažených kreditů za práci v hodině a vypracované úkoly v pracovním listu, nebo za opakování maturitní otázky. Musím přiznat, že hodnotit kredity mi připadá jednodušší, než udělovat známku od 1 do 5.
K výrobě zápisníku stačí běžně používané kancelářské potřeby. Připravte si tedy papíry, barevné papíry a čtvrtky, lepidlo, nůžky, plastovou obálku A4, barevné fixy (TIP: super tenké barevné fixy za rozumnou cenu koupíte v Pepcu).
Potřebovat budete i tiskárnu a stroj pro kroužkovou vazbu včetně plastového hřbetu (pokud ho nemáte ve škole, je možné si zápisník nechat svázat v kopírovacím centru). Na dozdobení a vylepšení pak můžete použít i inspirativní obrázky, datový kalendářík, vytištěné rozvrhy, lepíky apod.
K vytvoření podkladů zápisníku vám poslouží sešit MS Excel, ve kterém si vše přizpůsobíte svým představám a potřebám.
Základ svého zápisníku si stáhnete ZDE >>.
1. V prvním kroku upravíme potřebný počet listů podle tříd, které učíme. Doporučuji duplikovat vzorové listy a vytvořit samostatný list absence i hodnocení pro každou třídu zvlášť. Do ní zapíšeme zkratku třídy, zaneseme nebo nejlépe zkopírujeme jména žáků (ideálně ze systému – např. Bakalářů). Jména i všechny další údaje můžeme zapsat po tisku i rukou, ale přepis do počítače se vyplácí, zejména pokud víme, že třídu budeme učit i v dalších letech.
2. Tabulku absence si upravíme podle týdenní frekvence. Počet sloupců při jednohodinové dotaci je kolem 20, při více hodinách týdne se pak násobí. Můžeme si připravit i konkrétní datování hodin (já většinou zapisuji konkrétní datum až v hodině).
3. Tabulky hodnocení přizpůsobíme vlastním potřebám. Připravíme si tedy dostatek sloupců a upravíme jejich šířku podle toho, co chceme do políček zapisovat. Mohou nám k tomu pomoci návodné otázky:
4. Listy vytiskneme. Můžeme využít i barevné papíry pro snazší přehlednost.
5. Vytištěné listy seřadíme do požadovaného pořadí, můžeme mezi ně vložit i volné listy pro poznámky. Mně se osvědčilo lepit si na volné stránky fotky nových žáků, zasedací pořádek, tematické plány, přehledy referátů, zadání esejí apod.
6. Na začátek a konec zápisníku využijeme tvrdší papír, např. barevnou nebo vzorovanou čtvrtku. (TIP: čtvrtky s krásnými dekory nabízejí čas od času v Lidlu nebo Tchibu).
Přichází prostor pro vaši kreativitu. Zápisník si můžete vyzdobit a doplnit dle svých představ. Stříhejte, lepte, kreslete a relaxujte :-).
7. Teď už nezbývá než sešít všechny listy kroužkovou vazbou. Listy můžeme svázat vlevo po kratší straně, nebo může mít zápisník hřbet nahoře.
8. Učitelskému zápisníku můžete pořídit parťáka v podobě pěkné plastové obálky, do které se hravě vejdou i testy k opravě, pracovní listy na okopírování a další drobnosti.
Máme hotovo a můžeme s chutí vystartovat do nového pololetí. Přeji vám, ať se daří zefektivnit administrativu v práci a vlastnoručně vyrobený zápisník vám přináší radost.