Mapujeme svět

Kam se ztratil Nemo a kde leží Sydney? Kde žije Rebelka? Kam odjela Linda a papoušek Blue, když cestovali do Ria? Kde se nachází hotel Transylvania? Takové a podobné otázky přichází po sledování animovaných pohádek…

Jako maminka, a navíc učitelka se pak vydávám na půdu pro starý školní atlas a snažím se nalistovat tu správnou stránku s mapou a předat svým dětem důležité zeměpisné informace. Až donedávna…

Propojíme celý svět

Teď si užíváme společné „cestování po mapě“ s neobyčejným Atlasem světa od Mapuito. Jde o soubor 14 map na průhledných foliích, které je možné vrstvit na dřevěnou podložku. S pomocí smazatelné fixy pak můžeme popisovat světadíly, hory, řeky nebo třeba ostrovy, kreslit šipky, spojovat a propojovat třeba celý svět.

Nejvíc děti uchvátila „kouzelná lupa“. Umí prosvětlit vybraná místa a ukázat detaily, které bez lupy nejsou vidět. Stačí ji vložit mezi jednotlivé fólie a jako kouzlem se objeví hledaný pojem.

Zeměpisné výzvy

Nad Atlasem světa trávíme krásné společné chvíle. Děti se pouští do úkolů naprosto nenuceně a intuitivně, vyhlašují soutěže typu „kdo najde první“, aby pak samy přišly na to, že soutěžit není vůbec třeba. Že naopak spoluprací můžeme dosáhnout cíle snadněji a rychleji.

Altas světa poskytuje náměty pro malé děti, starší školáky i dospělé. Nabízí přes 300 zeměpisných pojmů, které si děti snadno osvojí. Společně i každý sám plníme své zeměpisné výzvy.

Tak například věděli jste, že existuje Rossovo moře a kde leží poušť Karakum?

Práce s atlasem je zábava pro děti i dospělé, nabízí hru i poučení, předkládá výzvy, konkrétní úkoly i prostor pro vlastní kreativitu. Připojuji i několik námětů na činnosti, které jsme s dětmi vyzkoušely:

  • Vytiskli jsme si obrázky z pohádek a na mapě hledali, kde naši oblíbení hrdinové žijí a kam v příběhu putovali.
  • S pomocí modelů zvířátek jsme společně odhadovali a dohledávali, kde živočichové reálně žijí.
  • Vymýšleli a dokreslovali jsme symboly světadílů, pohoří, řek i ostrovů.

Atlas světa je jednou z mnoha šikovných pomůcek pro školní třídy, ale i pro domškoláky. V době distanční výuky se jsme ho využili jako rodinnou vzdělávací hru a i v době, kdy už jsou školy otevřené, se k ní velmi rádi vracíme.

S atlasem si užíváme spoustu legrace a těšíme se, co nového při dalším objevném dobrodružství zažijeme.

A co vy? Připojíte se k mapování světa?

Tagy:
Nina Suchomelová
Specializuji se na efektivní komunikaci ve škole a vytváření partnerského vztahu se žáky, čímž pomáhám učitelům zkrotit džungli před tabulí. Jsem autorkou e-booku pro pedagogy 3 kroky ke zkrocení džungle před tabulí.
Nina je učitelkou na základní škole, manželkou skvělého muže a matkou dvou úžasných dcer. Vždy chtěla jít svou vlastní cestou, vzdělávat se a hledat nové možnosti jak v oblasti školství, tak rodinného života. Zajímá se o přírodu, ekologii, zdravý životní styl a jógu.
Její příběh si můžete přečíst zde >>