Hravé plánování, které vás bude bavit

01Konec pololetí bývá plný shonu a nervozity z blížícího se vysvědčení. Diáře se plní důležitými termíny a zvýrazněnými poznámkami.

ZNÁTE TO… Uzavírání známek a klasifikační porady se stávají noční můrou nejednoho pedagoga, který tráví večery s červenou propiskou v ruce nad stohy písemek.

Nejméně dvakrát do roka si říkám: „Příští pololetí budu PLÁNOVAT JINAK!“.

Sumíruji nezdary, připravuji změnu strategie a hlavně hledám způsob, jak si práci uspořádat způsobem, který by mi vyhovoval.

Na konci roku vybírám nějaký pěkný diář, listuji učitelskými zápisníky a rozplývám se nad pestrobarevnými obaly poznámkových bloků.

Po pár týdnech zjišťuji, že stránky diáře zejí prázdnotou, zato se mi na stole hromadí barevné lístečky plné načmáraných úkolů a poznámek.

Báječný pomocník a navíc fešák 😉

IMG_2733Dlouho jsem hledala způsob, jak plánovat pracovní povinnosti, podnikatelské záměry, rodinné plány i čas pro sebe. A zdá se, že má cesta k ideálnímu diáři je u cíle.

Po několika nezdařených pokusech s elektronickými kalendáři jsem se vrátila k starému dobrému papírovému diáři, barevným fixám a pastelkám, lepíkům i samolepkám. Představa virtuálního plánování se mé kreativní duši zkrátka nezamlouvá.

Konečně mohu přehledně a jednoduše plánovat nejen práci ve škole, ale i psaní eBooků pro učitele a efektivně ladit poslední úpravy nového online kurzu.

Objevila jsem úžasný motivační diář DOLLER, který umožňuje nejen přehledně plánovat všechny aktivity, ale našla jsem v něm dostatek prostoru i pro vytyčování cílů, určování priorit i hodnocení dosažených met.

Diář je nedatovaný, takže můžete začít kdykoli během roku.

Začněte klidně v pololetí, nebo když zjistíte, že diář na rok 2017 se hodí už jen do sběru.

Nahlédněte spolu se mnou

Asi se ptáte, jak vypadá diář uvnitř a co je na něm tak úžasného. Zvu vás na malou prohlídku mého plánování :-).

Diář má podobu knihy v elegantním koženkovém obalu.

Svými rozměry (21  x 13,5 cm) se pohodlně vejde do kabelky či batůžku.

Jde o český produkt a navíc je vyroben z ekologiky šetrného papíru.

Dlouhodobé cíle

 • Když diář otevřete, hned na prvních stránkách, objevíte prostor pro své dlouhodobé cíle, přání a plány.

Představujte si IDEÁLNÍ ŽIVOT, pište a kreslete.

Snadno si stanovíte roční cíle. A hlavně se zasníte. K tomu je určen prostor snáře: co se chci naučit, zažít a navštívit, co si chci pořídit.

diář4

Měsíce a týdny

 • Následuje měsíční přehled, do kterého můžete poznamenat cíle, plánovat, kreslit, zvýrazňovat a celý měsíc máte jako na dlani.
 • Pak přichází prostor pro jednotlivé týdny, vždy na příslušné dvojstraně.

Maximálně mi vyhovuje znázornění DNŮ ve SLOUPCÍCH vedle sebe. Skvělé jsou i předepsané ČASOVÉ ÚDAJE.

 • Na týdenním přehledu zbývá prostor pro práci s cíli týdne, dnů a k odstupňování priorit úkolů. Nechybí ani kolonky pro nápady, poznámky, příp. výdaje.
 • Na konci měsíce dolistujete ke shrnutí splněných cílů.

Těchto 18 stránek se pak opakuje 12x po sobě, diář vám tedy slouží celý rok.

 • V úplném závěru knihy na vás vykoukne roční přehled cílů a spousta prostoru pro poznámky podobě čistě bílých i linkovaných stránek.

Nechybí něco navíc

 • Bonbonkem na závěr je mapa světa, to kdyby vás přepadla cestovatelská nálada.
 • Na zadních deskách je přilepena velká kapsa na drobnosti – papíry, lepíky či jiné nezbytnosti, které chcete mít vždy po ruce.
 • Aktuální dvoustranu snadno dohledáte pomocí připevněné záložky.
 • Celý diář se po zavření zajistí pružnou gumičkou proti otevírání a poškození stránek uvnitř.

Na celém diáři se mi nejvíc líbí PROSTOR PRO KREATIVITU a možnost upravit si vzhled i obsah celého diáře.

Nadšení z vlastní kreativity

IMG_2730Ráda si věci dotvářím tak, aby se mi líbily a získaly originální podobu, proto jsem pro začátek černé koženkové desky polepila nápaditými samolepkami, dolepila malý přehledný kalendář na rok 2017 a doplnila iniciály.

 

S pastelkami v ruce vznikaly dlouhodobé cíle a plány, zhmotňovaly se mé představy i sny.

Zadní kapsu jsem naplnila barevnými lístečky a nalepila na ni aršík s lepíky.

Následovalo datování měsíců i dní tak, aby diář získal podobu konkrétních časových úseků. Možná to zní jako otrava, ale mně to ohromně bavilo. Barevné tenké fixy dodaly stránkám život a šmrnc. Kresbičky doplnily strohé záznamy o všemožných aktivitách.

Věřili byste, že když si pěkně znázorníte záznam o „nudných“ nutnostech, začnete se na ně těšit :-)?

Timemanagment v praxi

Snažím se dodržovat celou řadu pravidel o plánování času a efektivní práci. A která jsou ta ověřená?

 • Diář nosím s sebou a zaznamenávám tam vše, co mě napadne (například komu potřebuji zavolat, kdy vrátit knížky do knihovny, kam jedeme na výlet, termíny písemek i lekcí jógy).
 • Barevnými zvýrazňovači či lepíky rozliším pracovní úkoly do školy (zelená barva), rodinné plány (oranžová barva) apod. Na lepíky píši ty nejdůležitější úkoly, které mají prioritu č. 1.

Poperte se s cíli

 • Na začátku měsíce sepisuji vše, co chci v daném období zvládnout.
 • V neděli večer či v pondělí ráno stanovuji týdenní cíle. Průběžně pak cíle pro jednotlivé dny.
 • Cíle stanovuji dle zásad SMART. Jedná se o akronym (slovo složené z počátečních písmen):

SMART CÍL

Plánujte efektivně

 • Plánované události si píši k jednotlivým časům a odhaduji i dobu, kterou se budu činnosti věnovat.
 • Úkolům přiděluji priority – to co „hoří“ je napsáno na prvním místě či zvýrazněné na lepíku, následují důležité mety, které je třeba splnit, a v poslední kategorii se ocitají úkoly, které je možno přesunout i do příštího týdne (měsíce).
 • Odškrtávám si splněné cíle a úkoly, odlepuji barevná upozornění a mám radost z plánování, které funguje.

Získejte čas na svoji stranu

 • Při práci se zaměřuji pouze na jeden úkol. Vypínám email, Facebook, odkládám mobil.
 • Před prací poklidím pracovní prostor, připravím si něco k pití, najím se či nachystám něco drobného k zobání (oříšky, ovoce). Zkrátka zajistím, aby tyto drobné potřeby neodváděly mou pozornost.
 • Odhaduji potřebný čas na splnění úkolu a takto si naplánuji časový úsek, který mám pro práci vyhrazený.
 • Začleňuji přestávky, při kterých se protáhnu, zacvičím, jdu se projít nebo se věnuji odlišné činnosti, která nevyžaduje sezení za stolem a u počítače.
 • Pokud je to možné, volím pro práci denní dobu, ve které se mi nejlépe pracuje a kdy vím, že budu mít dostatek času na dokončení celého úkolu.
 • Vím o místě, kde se mi nejlépe pracuje – v klidu a nejlépe o samotě, u pracovního stolu. Obdivuji některé kolegy, kterým se daří efektivně pracovat i v hlučné sborovně, kavárně či ve vlaku. Každému zkrátka vyhovuje něco jiného, ale je fajn o tom vědět :-).

Jak jste na tom s plánováním vy?

Stačí mít vyhovující diář, využívat pravidel stanovování cílů a dodržovat podmínky, které vám vyhovují a jsou pro vaši práci nejefektivnější.

A jaká je vaše ověřená strategie? Podělte se o ni v komentářích pod článkem :-).

Ať se vám daří s úsměvem na tváři plnit své SNY, dosahovat vytyčených CÍLŮ a hlavně, ať z toho všeho máte RADOST.

Nina Suchomelová
Specializuji se na efektivní komunikaci ve škole a vytváření partnerského vztahu se žáky, čímž pomáhám učitelům zkrotit džungli před tabulí. Jsem autorkou e-booku pro pedagogy 3 kroky ke zkrocení džungle před tabulí.
Nina je učitelkou na základní škole, manželkou skvělého muže a matkou dvou úžasných dcer. Vždy chtěla jít svou vlastní cestou, vzdělávat se a hledat nové možnosti jak v oblasti školství, tak rodinného života. Zajímá se o přírodu, ekologii, zdravý životní styl a jógu.
Její příběh si můžete přečíst zde >>