Prázdninový kufr plný čtiva

Prázdniny jsou skvělou příležitostí věnovat se činnostem, na které během školního roku nezbývá tolik času. A já se vždycky nejvíc těším, že si budu v klidu číst. Rozečtené knihy se vrší na policích, v čtečce přibývají tituly a nastává řada příležitostí pustit se do čtení.

Po prvních týdnech prázdnin už mám přečteno pět knížek. Ráda čtu před spaním i ráno po probuzení, a to je v prázdninovém režimu naštěstí možné. Zjistila jsem také, že se mi moc dobře čte na sedadle spolujezdce v autě při jízdě na dálnici, takže během cestování do Itálie a zpět jsem stihla zhltnout hned tři tituly.

Kila versus deka čtiva

A právě před dovolenou u moře jsem zvažovala, zda do kufru zabalit kupu knih, anebo přibalit čtečku, kterou jsem o Vánocích našla pod stromečkem. Opravdu zvládnu odjet na dovolenou pouze s útlou krabičkou čtiva?

Miluji vůni knih, ráda jimi listuji, obdivuji jejich vazbu a ráda cítím váhu knížky v rukou. Čtečku zase oceňuji na cestách, v autě anebo při večerním čtení na podsvíceném displeji.

Položila jsem tedy knihy a čtečku na pomyslné misky vah a přikládala výhody jako závaží.

Bez vítězů a poražených

Nakonec zvítězila praktičnost a na dovolenou se mnou cestovala pouze čtečka a jeden časopis. Přesto pokud mám příležitost, zavítám mezi přeplněné police knihkupectví. Ráda knihy nakupuji jako dárky a nedám dopustit zejména na dětské knížky. Překrásné ilustrace, grafika a formát publikací pro děti podle mě žádná čtečka nenahradí. A proto ráda navštěvuji knihovny, kde si mohu knihy pěkně ohmatat a přivonět k jejich stránkám. Po každé návštěvě si jich hromádku odnesu a omezený čas výpůjčky je pro mě navíc motivací je co nejdříve přečíst.

3 + 1 TIP nejen na letní čtení

A že nevíte, co zrovna číst?

Zkuste si vybrat z mojí letní četby nebo „hromádky“ připravené ke čtení. Nabízím tipy na beletrii, naučnou literaturu i časopise ze svého „prázdninového kufru“.

  1.  Jako top knihu posledních měsíců navrhuji Pražské jaro. Napsal ji můj oblíbený autor Simon Mawer a ani po předchozích bestselerech (Skleněný pokoj, Mendelův trpaslík…) určitě nezklame. Zavede nás do bouřlivých šedesátých let na území Československa.
  2. Máte-li chuť se trochu vzdělávat v oblasti psychologie, doporučuji knihu Nejsou stejné od Šárky Mikové. Je to sice bichle plná textu a krásných fotografií, ale přináší překvapivá odhalení o tom, že děti mají od narození rozdílná nastavení mozku, tedy se i jinak chovají. Je to jejich přirozenost a my jako učitelé bychom to měli respektovat a patřičným způsobem s nimi komunikovat.
  3. Pravý domácí časopis si objednávám už šest let. Je to jediný časopis, který přečtu od začátku až do konce. Nepřestává mě překvapovat, že i po tolika letech má časopis stále co nabízet. Najdete v něm příběhy zajímavých lidí, inspirativní rozhovory, náměty pro zdravý životní styl, vtipné sloupky a mnoho dalšího. Ne nadarmo je hned na titulní stránce upozornění: Čtení tohoto časopisu vám může změnit život. K Lepšímu. 😉
  4. A pokud máte chuť se vzdělávat v pedagogickém směru a začít se připravovat na nový školní rok, mohu nabídnout e-book 3 kroky ke zkrocení džungle před tabulí. A pro milovníky hmatatelné podoby čtiva je vždy možnost si text vytisknout.

Prozkoumat e-book >>.

A co říct závěrem? Na opravdové knihy nedám dopustit, ale i s ohledem na životní prostředí a přeplněné police domácí knihovny se jejich nákup snažím omezovat. A zde přichází na řadu čtečka, která nezabírá mnoho místa, vejde se do ní spousta knih a na cestování je ideálním řešením.

A co čtete o prázdninách vy? Podělte se s námi o vaše oblíbené tituly v komentářích pod článkem.

Přeji vám krásné prázdniny nad knížkami i při jiných činnostech, které rádi vykonáváte a konečně na ně máte čas :-).

Nina Suchomelová
Specializuji se na efektivní komunikaci ve škole a vytváření partnerského vztahu se žáky, čímž pomáhám učitelům zkrotit džungli před tabulí. Jsem autorkou e-booku pro pedagogy 3 kroky ke zkrocení džungle před tabulí.
Nina je učitelkou na základní škole, manželkou skvělého muže a matkou dvou úžasných dcer. Vždy chtěla jít svou vlastní cestou, vzdělávat se a hledat nové možnosti jak v oblasti školství, tak rodinného života. Zajímá se o přírodu, ekologii, zdravý životní styl a jógu.
Její příběh si můžete přečíst zde >>