Zábava i poučení s gamebooky

V létě se mi dostala do rukou útlá knížka s názvem „Kdo zachrání planetu?“ a hned s námi putovala na našich prázdninových cestách. A nenechte se splést. Není to ani suchá naučná knížka, ani „obyčejné“ čtení na dobrou noc.

Gamebook je ohromná zábava i poučení, přináší inspiraci a náměty do našeho běžného života. Ale začnu pěkně popořádku…

Čtení a luštění v jednom

Gamebook je kouzelná knížka. Obsahuje poutavý příběh o dětech, které se seznámí s novou spolužačkou Naďou. Ta jim v průběhu ročních období ukazuje řadu krás a zákonitostí přírody. Učí je přírodu vnímat a pomáhat jí. Ukazuje dětem, že i jeden drobný vykonaný čin může mít dalekosáhlý dopad na životní prostředí kolem nás.

Při čtení příběhu postupujeme po krátkých kapitolách, které jsou vždy na protilehlé straně zakončeny úkolem. Teprve po jeho splnění získáme klíč k dalšímu postupu, tedy vyluštíme, na které straně příběh pokračuje. A někdy dokonce i sami rozhodujeme, jakým směrem se bude příběh vyvíjet. Je to tedy napínavé dobrodružství, ve kterém s napětím sledujeme, zda naše kroky vedou správným směrem.

Nahlédněte do gamebooku, po rozkliknutí se obrázek zvětší…

Škála úkolů je velmi pestrá, od přiřazování, luštění, čtení s porozuměním až po hledání rozdílů, bludiště a rébusy. Přináší tedy spoustu zábavy i zamyšlení.

Kniha je doplněna názornými ilustracemi a dotýká se témat přírodovědných, zeměpisných a hlavně ekologických. Jistě zaplesá i srdce češtinářů a hlavně matematiků, protože při početních příkladech se zapotí i dospělý čtenář.

Mám ráda hry a knihy, gamebooky obojí krásně spojují.

S konceptem gamebooků přišla autorka Renata Šindelářová a postupem času v nakladatelství Portál a Literární strom spatřily světlo světa již tři gamebooky. První dva se dotýkají historických témat a provedou nás rudolfinskou Prahou a napříč historií při hledání svatováclavského pokladu.

Tip na dárek pod stromeček

Gamebooky jsem zařadila i do své letošní myšlenkové mapy dárků, protože v nich spatřuji krásný a smysluplný dárek pod stromeček nejen pro školáky v naší rodině, ale ráda bych jimi obdarovala i své žáky a obohatila tím třídní knihovničku.

Prozkoumat nabídku gamebooků můžete ZDE >>

Nina Suchomelová
Specializuji se na efektivní komunikaci ve škole a vytváření partnerského vztahu se žáky, čímž pomáhám učitelům zkrotit džungli před tabulí. Jsem autorkou e-booku pro pedagogy 3 kroky ke zkrocení džungle před tabulí.
Nina je učitelkou na základní škole, manželkou skvělého muže a matkou dvou úžasných dcer. Vždy chtěla jít svou vlastní cestou, vzdělávat se a hledat nové možnosti jak v oblasti školství, tak rodinného života. Zajímá se o přírodu, ekologii, zdravý životní styl a jógu.
Její příběh si můžete přečíst zde >>