Do pětice všeho adventního

Advent už klepe na dveře a pro žáky (i pro učitele) znamená ještě dlouhé čtyři týdny ve školních lavicích. Pojďte si čekání na Vánoce zpříjemnit o prima strávené společné chvíle. Mám pro vás hned pět vyzkoušených nápadů.

Ráda bych vám představila pětici knih a materiálů, které lze využít jako adventní kalendář, a aktivity s nimi zařadit pravidelně, nebo alespoň občas do výuky.

U všech můžete vybírat a zkombinovat několik aktivit:

  • společné čtení,
  • domýšlení příběhů,
  • diskuzní techniky,
  • malování a vybarvování,
  • dramatizaci…

A začneme od těch nejmenších dětiček a na závěr nezapomeneme ani na žáky vyšších ročníků.

Adventní kalendář z lesa

Před třemi lety jsem objevila tento adventní kalendář (a mimochodem i nápaditý blog Jany Kloučkové Kudrnové) a protože jsem starší dceři nechtěla dávat do adventního kalendáře sladkosti, poschovávala jsem do kapsiček malé kartičky velikosti 9 x 9 cm.

Na každé najdete omalovánku nebo drobný úkol. Aktivita zabere jen chviličku a vymalované kartičky jsme si pak společně lepily na velký karton, abychom měly přehled, kolik dní ještě zbývá do Štědrého dne.

Adventní kalendář je zdarma ke stažení na webu. Stačí jen vytisknout  a vystříhat kartičky.

Hravý adventní kalendář

Nový adventní kalendář Terezy Kramerové není jen o pastelkách a vodovkách. Obsahuje 30 otázek, takzvaných zamyšlenek, které nabízí možnost otvírat s dětmi nová témata a povídat si o nich.

Oproti loňské verzi navíc ve výsledku získáme originální stromečkovou mandalu.

Hravý adventní kalendář Tereza nabízí na svých stránkách za 120 Kč. Prima je, že ho můžete mít hned po zaplacení ve své e-mailové stránce, takže ho stihnete vytisknout i na poslední chvíli.

Více informací naleznete zde >>.

Vymalovánky o narození Ježíše

V útlé knížečce jsou ukryty překrásné ilustrace o příběhu narození Ježíše. Ty jsou doplněny krátkým textem, který seznámí s příběhem i předškolní děti.

Celkem jsem napočítala 12 dvoustránek s textem a omalovánkou. Už se těším, jak si budeme s dcerkami příběh vyprávět a postavy oživíme pomocí pastelek veselými barvami.

Kniha je k dostání v knihkupectví nebo e-shopech (cena 119 Kč), na stránkách nakladatelství ještě o 10 % levněji.

Pohádky z lesa

Knížku Pohádek z lesa jsem vloni nakoupila ještě před tiskem pro vlastní děti a pár kamarádů jsem jimi obdarovala pod stromeček. A musím říci, že jsme z nich všichni nadšení.

Kniha obsahuje 24 pohádek napsaných velkými písmeny pro snadné čtení i malými čtenáři. Každou pohádku pak doplňuje veselá omalovánka. Tu jsem z knížky okopírovala, aby se dostalo na obě moje děti.

Autorka o knížce píše: „Víla Ostružinka a skřítek Javořík seznámí děti v pohádkách zábavnou formou s tím, co se děje v lese během celého roku.“ A nabízí i možnost využití těchto příběhů jako alternativu běžného adventního kalendáře.

Na autorčině webu najdete knihu v elektronické podobě za 289 Kč. Vypadá to tedy, že tištěné knihy byly všechny rozebrány. Navíc si můžete nechat poslat ukázku zdarma, nebo získat audio nahrávku pohádek, což se taky může v předvánočním shonu hodit ;-).

Kouzelný kalendář

Tuto knížku napsal můj oblíbený autor  Jostein Gaarder (možná znáte jeho nejslavnější román Sofiin svět) a já si ji četla v době adventu ještě za vysokoškolských studií.

Podivuhodné putování do Betléma mi učarovalo. Už tehdy jsem si říkala, že tuhle knížku budu chtít číst svým dětem. Je určena pro čtenáře od 9 let, takže si budu muset ještě pár let počkat, ale vás a vaše žáky může zahřát u srdce už teď.

Hlavní hrdina Jáchym se snaží objasnit záhadu kolem zmizení dívky Elisabet, která se vydala na cestu časem i prostorem do Betléma, kde se právě narodil Ježíš.

V tomto roce byla kniha již potřetí vydána a k dostání je např. na stránkách Karmelitánského nakladatelství za 251 Kč.

Věřím, že vám tipy na netradiční adventní kalendáře zpříjemní předvánoční chvíle ve škole nebo doma a že naleznete čas se v tomto krásném čase chvíli zastavit a užít si kouzelné okamžiky s dětmi.

A inspirovat se můžete i aktivitami pro poslední předvánoční týden, nebo náměty na drobné dárečky pro vaše žáčky.

Nina Suchomelová
Specializuji se na efektivní komunikaci ve škole a vytváření partnerského vztahu se žáky, čímž pomáhám učitelům zkrotit džungli před tabulí. Jsem autorkou e-booku pro pedagogy 3 kroky ke zkrocení džungle před tabulí.
Nina je učitelkou na základní škole, manželkou skvělého muže a matkou dvou úžasných dcer. Vždy chtěla jít svou vlastní cestou, vzdělávat se a hledat nové možnosti jak v oblasti školství, tak rodinného života. Zajímá se o přírodu, ekologii, zdravý životní styl a jógu.
Její příběh si můžete přečíst zde >>