Adventní pohoda

04ADVENT JE TU!

Někdo jásá, někdo koulí očima, jiného to zjištění nechává zcela chladným… Těšíte se na vánoční atmosféru a příjemné chvíle s rodinou? Nebo vás už teď stresuje předvánoční shon a přeplněné obchody?

 

Sama na sobě pozoruji směs obou pocitů, proto už se pár let řídím několika jednoduchými pravidly:

  • vytvářím si myšlenkové mapy na dárky, přípravy, úklid, nákupy apod.,
  • vyhýbám se stresujícím místům, jako jsou nákupní centra či supermarkety,
  • nesrovnávám a nepředháním se s ostatními v počtu umytých oken či druhů napečeného cukroví,
  • recykluji a obměňuji výzdobu z loňska – nevyhazuji mašle, ozdůbky adventního věnce apod.,
  • na balkoně pěstuji vánoční stromeček,
  • nakupuji dárky s předstihem – když se mi něco líbí, zakoupím a využiji dárku pro nadcházející příležitost.

Adventní pomocník

02Vrátím se ale k největšímu pomocníku, který mi zpříjemňuje adventní chvíle, tedy k myšlenkovým mapám. Prozradím vám, k jakému účelu je před Vánoci využívám.

  1. Dárková mapa – sepíši si do ní jména všech, které chci obdarovat a k nim si připisuji náměty na vhodný dárek; jinou barvou zapisuji už zakoupené dárky; odlišně pak dárky, které je třeba koupit či objednat na internetu.
  2. Mapa příprav – do ní zaznamenávám, co je třeba před Vánoci připravit, jak a kde to sehnat, kdo má co na starost, dokdy je třeba úkol vykonat (kapr, balicí papír, vánoční přání…).
  3. Mapa úklidu – sepíši si, co vše bych ráda uklidila a pak už jen odškrtávám :-).
  4. Mapa nákupů – obdoba nákupního seznamu, jen zábavnější, barevnější a s obrázky.

Úžasné je, že tvorba myšlenkové mapy je ZÁBAVA a RELAX, mohou se na ní podílet ostatní členové RODINY.

Základ pro vaši myšlenkovou mapu si můžete STÁHNOUT kliknutím na obrázek. Vyberte si variantu, která se vám více líbí. Pak ji stačí vytisknout a můžete se pustit do vyplňování a vybarvování. Uvidíte, že vás to bude bavit :-).

3sipky-dolu-cervene

m1 m2

Nezapomeňte vytvořenou myšlenkovou mapu:

  • vyvěsit na ledničku – pokud chcete sledovat, jak se daří cíle naplňovat či jak se podílí ostatní,
  • založit do diáře – když ji chceme mít u sebe doma, v práci i obchodě,
  • či ji pečlivě uschovat před zraky ostatních – v případě že nechceme vyzradit své nápady a ochudit členy rodiny o překvapení.

Že nevíte, jak se taková myšlenková mapa tvoří a co k její tvorbě potřebujete? Pročtete si článek „Prozkoumejte svoje myšlenky” a sami uvidíte, jak je to snadné.

Miluji balení dárků

img_8096A když jsou dárky nakoupeny, zbývá už jen zabalit je. Balicí papíry, stuhy, dárkové taštičky i látkové pytlíky.. To jsou mí oblíbení pomocníci :-). Ráda vymýšlím, čím dáreček ozdobit, čím obdarovávaného překvapit.  Stačí přilepit perníček, kousek větvičky či skořice a originální balení je na světě.

Ráda dávám najevo, že mi záleží nejen na výběru vhodného dárku, ale že jsem ochotna vyhradit si čas na zabalení dárku. Na obdarovaném mi záleží a věřím, že z dárečků je to cítit.

A co školní dárečky?

Pokud “zase” přemýšlíte, čím obdarovat své žáčky či jak bude vypadat letošní besídka, mám pro vás také pár tipů a inspirace:

Při předávání dárečků jsem často uvažovala nad tím jak zařídit, aby všichni pod stromečkem něco našli. A vyzkoušela jsem několik tipů, které jsme rádi využívali i v tábornickém oddíle.

  • Každý si dopředu vylosuje jméno člena skupiny (třídy) a pro něj připraví dáreček,
  • každý přinese jeden dáreček, o kterém si myslí, že by mu udělal radost a na místě si vylosuje, kdo ho najde pod stromkem (příp. mu někdo přidělí visačku tak, aby každý měl jeden dárek),
  • každý dostane za úkol koupit nějaký předmět do 30 korun a přinést ho jako dárek pro spolužáka,
  • každý vyrobí jeden dáreček pro kamaráda,
  • přineseme na besídku spoustu materiálu na výrobu – každý může vyrobit dáreček pro druhého (los či dle uvážení), příp. i pro sebe (někdy bývá dětem líto, že svůj výtvor “musí” odevzdat).

Kde vzít 30 dárečků?

Možná máte nastavenou tradici, že i učitel předává žákům dáreček. Kde vzít 30 takových věcí, aby se daly sehnat v tolika kusech, byly zajímavé, levné a hlavně, aby z nich měly děti radost? Je to oříšek, ale i ten jde rozlousknout :-).

Mám pro vás pá tipů  na nápadité dárečky snadné na výrobu a příznivé k peněžence. Většinu z nich jsem s úspěchem využila pro obdarování větších skupin lidí nejen ve škole.

Co říkáte na tyto nápady?

  • adventUpéct perníčky – různé tvary / písmeno dle jména / ozdobit vzkazem / zapéct jedlý papír či bonbón / perníkovou chaloupku,
  • vyrobit andělíčky či jiné postavičky z těstovin,
  • sestavit zvířátka (medvídky) z nevyloupaných buráků,
  • vyrobit záložku do knížky,
  • koupit rolničku a zavěsit ji na mašličku,
  • pomalovat či popsat skleničku na pití či na svíčku – jméno, pojmy z výuky (ideální recyklace skleniček od svíček, přesnídávek apod.),
  • ozdobit držátko lžičky fimem,
  • vytvořit vtipné kolíčky s osobním vzkazem, obrázkem,
  • nalepit na magnet obrázek, fotku, přírodninu,
  • sestavit koláž z fotografií / vytvořit videovzpomínku z fotografií a videozáznamů z celého roku,
  • naplnit pytlíček drobným překvapením / voňavou směsí.

Obdarováváte i kolegy v kabinetě či sborovně?. Jistě je malá drobnost také potěší. Třeba taková “koule” (myšleno ozdoba na stromeček ve tvaru koule), společná fotka, čokoládka. Nebo zvolte něco užitečného či vtipně trefného. Často stačí poslouchat, na co si stěžují, co jim chybí či co by si přáli. Nám léta chybělo v kuchyňce zákaldní nádobí, koupila jsem tedy pár veselých barevných talířů a popsala je barvou na porcelán pojmy z našich oborů a doplnila obrázky. Příště jsem vytvořila koláž ze společených fotek nebo přinesla něco “na zub” do zásoby. To když dojde energie či přetečou nervy :-).

Nezapomeňte také na sebe 🙂. Není nic špatného na tom nadělit si dárek, který vás dokáže potěšit, pomůže vám vyřešit ožehavý problém či po něm prostě toužíte.

Poslední dny před Vánoci

Vánoce(3)Věřím, že chcete žákům i sobě zpříjemnit ty poslední školní dny v roce zajímavou hodinou. Zároveň ale nejste ochotni ztratit několik hodin nesmyslnými činnostmi.

sipka-vlevo-cervena

Co takhle zařadit několik aktivit, které budou žáky bavit a zároveň budou rozvíjet jejich komunikační dovednosti, empatii a charakter?

Nebo si pusťte film s vánoční tematikou.

 

Přeji vám pohodový adventní čas a příjemně strávené chvíle očekávání Vánoc doma i ve škole.

Nina Suchomelová
Specializuji se na efektivní komunikaci ve škole a vytváření partnerského vztahu se žáky, čímž pomáhám učitelům zkrotit džungli před tabulí. Jsem autorkou e-booku pro pedagogy 3 kroky ke zkrocení džungle před tabulí.
Nina je učitelkou na základní škole, manželkou skvělého muže a matkou dvou úžasných dcer. Vždy chtěla jít svou vlastní cestou, vzdělávat se a hledat nové možnosti jak v oblasti školství, tak rodinného života. Zajímá se o přírodu, ekologii, zdravý životní styl a jógu.
Její příběh si můžete přečíst zde >>