Pančelko, pustíme si něco

Adventní čas ve škole spojuje hned několik znaků, které se opakují rok co rok. Scénář předvánočních hodin snad žáci sestavují přes kopírák a nemají ostych ho využít klidně u všech učitelů :-).

 

Očekává se, že v posledních dnech před vánočními prázdninami proběhne volnější režim, slovy žáků:

  • nebudeme se učit,
  • budeme si povídat,
  • zahrajeme si hru,
  • budeme soutěžit,
  • pustíme si film!

Lze se na tento scénář vůbec připravit?

Jak ustát všechny ty vzkazy na tabuli o zkoušení a rybách?

Společné sledování filmu a navázané aktivity mohou být způsobem, jak k žákům najít bližší cestu a posílit partnerský vztah.

E-U-R i v čase adventním

Promítání filmu můžeme do výukového procesu zařadit v modelu E-U-R (evokace, uvědomění si významu a reflexe). Snímek lze použít jak pro uvedení tématu (evokace), vysvětlení probírané učební látky, tak i pro závěrečnou reflexi (zpětnou vazbu a uzavření tématu).

Tentokrát se zaměřím na několik aktivit, které mohou provázet žáky PŘI sledování filmu, nebo je zařadit až PO zhlédnutí snímku.

1) Vzkaz pro hlavního hrdinu

Vyzvěte žáky, aby po zhlédnutí filmu napsali vzkaz pro hlavního hrdinu, nebo pro některou z postav. Na tabuli také můžete napsat otázku, kterou hrdina filmu klade žákům a vyzývá je, aby mu na ni na papír odpověděli.

2) Kouzlení s pastelkami

Kreslení obrázku v průběhu filmu nebo po jeho skončení může sloužit jako zajímavá zpětná vazba. Zadání přitom může vypadat různě:

  • kreslení motivů z filmu (samostatně, nebo společně při převyprávění osy příběhu),
  • sledování vývoje jedné postavy (např. anděl a čert, Grinch),
  • omalovánky a důraz na výběr barev,
  • společné kreslení na velkou čtvrtku nebo flipchart…

3) Konec příběhu

Domýšlení konce je u neznámého příběhu vhodnou aktivitou na rozproudění dětské fantazie. Film můžeme ve vhodné části zastavit (nebo zastavovat průběžně) a ptát se dětí na pokračování dějové linie.

Který vánoční film tedy vybrat?

Proti zařazení filmů do výuky tedy není námitek a sestavuji svůj seznam pro letošní rok (to kdyby předvánoční hry a připravené aktivity nezabraly).

Zapátrala jsem mezi filmy a vybrala pár snímků, které stojí za to před svátky (nebo i přes Vánoce) vidět, ať už ve škole se žáky, nebo doma s rodinou. Samozřejmě jsem se na tip zeptala i přímo ve třídě a hádejte, který snímek skončil na stupni nejvyšším? Je to ten zařazený úplně na závěr.

Anděl Páně

Kouzelná pohádka z roku 2005, která podle mě nesmí o Vánocích chybět :-). Vhodné pro žáky 1. a 2. stupně.

Je časné ráno, v předvečer Štědrého dne, a celé nebe se chystá na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Marie (Klára Issová) se svatou Veronikou (Veronika Žilková) pečou hory cukroví, Tři králové chystají dort a sbor andílků nacvičuje koledy. Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a jakoby se každému jen pletl pod nohy – Petronel (Ivan Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (Jiří Bartoška), ale i toho Petronel nakonec urazí. Za trest je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den skončí jako padlý anděl v pekle. Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (Jiří Dvořák), který se náramně dobře baví na Petronelův účet. Petronel bloudí zasněženým krajem a pokouší se najít si svého hříšníka, kterému by napravil hlavu. Nemá však nejmenší ponětí o lidských přáních, touhách, starostech a láskách. (oficiální text distributora)

Legenda o Vánocích

Finský film (2007) představuje fantazy legendu, která i přes drsnější začátek dokáže v předvánočním čase pohladit. Vhodné pro 2. stupeň ZŠ.

Před stovkami let se zrodil největší příběh světa. Mladý Nikolas přišel při nehodě o rodiče. Vesničané se rozhodli o sirotka postarat společně, a tak jej každá rodina vychovává jeden rok. Vždy ke konci roku, na Boží hod, se Nikolas stěhuje do nového domova. Aby vesničanům nějak projevil vděčnost, na rozloučenou vždy pro děti domácích vyrobí hračky. Jak se během let počet Nicolasových adoptivních rodin zvětšuje, skoro každý dům mívá na Boží hod na prahu nějaké dárečky. Když však vesnice trpí nedostatkem jídla, pošlou Nicolase do učení k poustevnickému tesaři. Pod jeho krutým vedením se Nicolas naučí vyrábět ještě lepší dárky, a mnohem rychleji. Lisakki, který děti nenávidí, mu to však zakazuje. Tradice vánočního dávání dárků je ohrožena!(oficiální text distributora)

Křídla Vánoc

Pro ty kteří neholdují pohádkám je tu i tip spíš pro středoškoláky. Hvězdně obsazený český film nás zavede do zákulisí vánočních příprav a poodkryje skrytá přání a touhy hlavních hrdinů.

 

Velká část filmu se odehrává v nákupním centru v čase Vánoc. Prolnou se tu příběhy čtyř přátel, kteří zde pracují. Jedním je optik Tomáš (Richard Krajčo). Vystudovaný oční lékař má rád volnost a ženy, žije v obytném přívěsu na poli nedaleko obchodního centra, kde se prohání jeho kůň. Hezká Nina (Vica Kerekes) balí dárky ve stánku a provokuje výstředním oblékáním i přidrzlou otevřeností. Jejím krédem je nemilovat, aby nemohla být zraňována. Ráďa (David Novotný), nejstarší z přátel, pracuje v supermarketu jako manažer prodeje a bydlí s početnou rodinou v malém bytě. I když ji má rád, někdy by nejradši od toho chaosu utekl někam daleko. Zajíc (Jakub Prachař),čerstvě vystudovaný herec, marně obchází castingy a vlastně málokdo ví, jak se doopravdy jmenuje. Všichni ho vnímají v kostýmu ušáka, který rozdává dětem balonky. Každý z našich přátel má své touhy a sny a právě Vánoce jsou časem, kdy se mohou plnit. Dejme šanci zázrakům! Copak se pohádky nemohou žít? (Falcon)

Grinch

Poslední tip přímo od studentů na rodinnou fantazy komedii (USA, Německo 2000), na kterou by mohl žáky i studenty nalákat hlavní hrdina (Jim Carrey).

Grinch přišel na svět stejně, jako všichni Kdovíci z městečka Kdosice. Jedné chladné noci přistál ve svém parapleštníčku na prahu dvou dobromyslných sester, Růži a Kláry. Ujaly se ho s láskou, přestože už od první chvíle tušily, že se od ostatních kdosických mrňat liší. V osmi letech Grinchovi narostly vousy a chlupy, navíc nazelenalé, a jeho vrstevníci ho provázeli výsměchem snad na každém kroku. Tehdy, v předvánočním čase, opustil domov, zanevřel na všechny, odmítl slavit Vánoce, které jsou pro obyvatele Kdosic téměř posvátné, a usadil se v hluboké jeskyni, vysoko nad městem. Od té doby je už po léta pro všechny Kdovíky i Kdovinky hotovou noční můrou. Nahání jim hrůzu, a co je ještě horší, i výčitky svědomí. Ulice městečka už zase žijí předvánočním ruchem, který násobí přípravy na oslavu jubilejní Kdoslavy. Tehdy se kurážná Cindy Lou rozhodne osobně pozvat Grinche i s jeho psem Maxem, aby se stal smíchmajstrem a usmířil se s Kdovíky. Dopadne to sice všechno úplně jinak, než si ta malá představovala, protože Grinch je pořádný svéráz a k tomu ještě se srdcem o dvě čísla menší. Teprve, když zjistil, že Vánoce nelze ukrást, protože je nelze ani koupit, doroste mu do běžné, kdovíčí velikosti… Příběh Grinche, který nerozlučně patří k americkým vánocům, je útlá knížka, kterou její autor Theodor S. Geisel sám ilustroval. Záhy po prvním vydání v roce 1937 se stala bestsellerem a tak ji filmaři již dvakrát vtiskli podobu kresleného snímku. Tohle je její první celovečerní filmové zpracování. (oficiální text distributora)

Přeji krásnou zábavu u promítání filmů a nedělejte si výčitky :-). Užijte si pohádkové příběhy spolu se žáky, buďte s nimi TEĎ a TADY. Odložte za dveřmi předvánoční shon, zažeňte vtíravé myšlenky a hlavně při filmu neopravujte písemky!

Užijte si pohádkové vánoční svátky.

Nina Suchomelová
Specializuji se na efektivní komunikaci ve škole a vytváření partnerského vztahu se žáky, čímž pomáhám učitelům zkrotit džungli před tabulí. Jsem autorkou e-booku pro pedagogy 3 kroky ke zkrocení džungle před tabulí.
Nina je učitelkou na základní škole, manželkou skvělého muže a matkou dvou úžasných dcer. Vždy chtěla jít svou vlastní cestou, vzdělávat se a hledat nové možnosti jak v oblasti školství, tak rodinného života. Zajímá se o přírodu, ekologii, zdravý životní styl a jógu.
Její příběh si můžete přečíst zde >>