U počítače trávím spoustu času ve škole i doma. Minuty nad klávesnicí se mění v hodiny… Proto často hledám jednodušší cestičky, jak si práci ulehčit a ušetřit si čas. Některé klávesové zkratky, tlačítka na klávesnici a ikonky ovládacích panelů u mě zkrátka zdomácněly.
Nedávno mě překvapil údiv kamarádky, která mě pozorovala při práci nad notebookem. Po chvíli se mě překvapeně zeptala, jak jsem tak rychle a bez myši dokázala vytisknout dokument. Ukázala jsem jí pár vychytávek, které automaticky používám. A nakonec se z pár minut ukázek staly desítky, ve kterých jsem jí představila tipy, které mi nejvíc pomáhají při práci s počítačem. Kamarádka vzala tužku a bloček, že si vše zapíše a zkusí to také.
Začala jsem tedy více sledovat studenty nad klávesnicí a zjistila, že u řady z nich základní vychytávky nejsou běžnou součástí práce na počítači.
Uvědomila jsem si, že některé úkony považuji za zcela samozřejmé, ale nemusí to tak být u ostatních. A že nikdy není na škodu si je připomínat, nebo s nimi seznamovat ostatní.
Některé hmaty na klávesnici používám zcela automaticky a vidím, že šetří drahocenný čas při vyučování i při tvorbě doma. Jde sice o pár ušetřených vteřin, ale při psaní rozsáhlejších textů jako třeba e-booku pro učitele se vteřiny nasčítaly.
Níže tedy můžete zapátrat, zda objevíte novou vychytávku, která i vám zpříjemní a urychlí každodenní práci na počítači.
Na konci článku najdete také odkaz na stažení pdf souboru se všemi tipy :-).
Často potřebuji využít snímek obrazovky a ten přenést do prezentace nebo třeba do textového editoru. Nejsnazší je „vyfotit“ si obrazovku počítače klávesou PrtScr (PrintScreen).
Stiskem této klávesy si uložíme snímek do pomyslné schránky a ten pak můžeme vložit do jakéhokoli programu. Pokud potřebujeme snímek oříznout a využít jen části snímku (obrázek, text..), lze to zcela jednoduše např. v Malování (ve Windows).
Takto pak může snímek obrazovky vypadat:
Klávesové zkratky mi usnadňují práci a vyťukávám je každý den mnohokrát, pokud chci například:
Text, se kterým chci pracovat, si označím – to jde více způsoby:
Následně zmáčknu:
Ctrl+C – okopírování objektu (textu, obrázku) do schránky,
Ctrl+V – vložení objektu ze schránky na místo, kde je aktuálně kurzor,
Ctrl+B – úprava textu na tučné písmo,
Ctrl+I – úprava textu – kurzíva,
Ctrl+U – podtržení vybraného textu,
Ctrl+Z – o krok zpět (když například něco pokazím).
Klávesy Ctrl jde využít také při ukládání dokumentu nebo tisku:
Ctrl+S – uložení dokumentu nebo průběžné ukládání,
Ctrl+P – tisk dokumentu (otevření dialogového okna).
Při práci často pracuji v několika programech najednou (odborně nazýváno multitasking). Mám otevřen např. textový dokument, prezentaci, webový prohlížeč a pro přepnutí mezi programy využívám zkratek, které jde stisknout dvěma prsty levé ruky.
Alt+Tab – přepnutí mezi aktivními programy, tedy těmi, které jsou aktivní na spodní liště,
Alt+Esc – přepnutí mezi aktivními okny, tedy tím, co je zobrazeno na ploše.
Nejlepší je vyzkoušet v praxi. Otevřete si několik programů (ideálně 3-4) a sami vyzkoušejte.
Ve Wordu mi práci hodně usnadňuje ikonka štětečku. Tenhle kouzelný štětec dokáže zkopírovat formát textu, obrázku apod. Navíc pokud na něj klikneme dvakrát, štěteček formát podrží a stačí jen klikat na objekty a sjednotit jejich formát.
A štěteček funguje i v Excelu a PowerPointu :-).
Několikrát za den mi usnadní spuštění prezentace v PowerPointu tyto jednoduché zkratky. Zejména pokud potřebuji spustit určitý snímek třeba z prostřední části prezentace, se zkratka opravdu hodí.
F5 – spuštění prezentace,
Shift+F5 – spuštění aktuálního zobrazeného snímku.
Občas mě zarazí, když studenti hledají @ na české klávesnici a ptají se: „Kam se ztratil zavináč?”.
Vždycky mi vadilo, když musím některý znak vyhledávat v symbolech a kopírovat ho. Naštěstí existují zkratky, díky kterým tento krok můžeme obejít. Takže pokud nechceme složitě vyhledávat např. zavináč při psaní e-mailové adresy, stačí si zautomatizovat zkratku pravý alt a zmáčknout písmeno „v“.
pravý Alt + V = @
Také využíváte při výuce videa z Youtube? A věděli jste, že tato videa jde i stáhnout a vystřihnout jen část, kterou chcete promítat?
Stačí v adrese odkazu smazat písmena ube a zmáčknout enter. Objeví se stránka ke stažení i instrukce k uložení nebo upravení. Dokonce si můžete vystřihnout jen část videa, které chcete pouštět v hodině. A pak už se nemusíte obávat, že zrovna nebude fungovat internet!
Např. původní stránku https://www.youtube.com/watch?v=imgL6p74rXw&t=121s
nahradíte https://yout.com/video/imgL6p74rXw a tam uvidíte i tlačítka na stažení zmíněných formátů, který vyberete a dáte Stahovat (a pak uložit).
Navíc si tam můžete vystřihnout i tu část, kterou chcete použít.
Ať jste vychytávky znali, nebo pro vás byly novinkou, věřím, že když je zařadíte do každodenní práce, ušetří vám čas i nervy :-).
A pokud si chcete tipy vytisknout všechny pěkně pohromadě, stačí kliknout zde a stáhnout si je do svého počítače>>.
A jaké vychytávky s počítačem používáte vy? Podělte se s námi do komentářů pod článkem.