Počítačové vychytávky

U počítače trávím spoustu času ve škole i doma. Minuty nad klávesnicí se mění v hodiny… Proto často hledám jednodušší cestičky, jak si práci ulehčit a ušetřit si čas. Některé klávesové zkratky, tlačítka na klávesnici a ikonky ovládacích panelů u mě zkrátka zdomácněly.

Nedávno mě překvapil údiv kamarádky, která mě pozorovala při práci nad notebookem. Po chvíli se mě překvapeně zeptala, jak jsem tak rychle a bez myši dokázala vytisknout dokument. Ukázala jsem jí pár vychytávek, které automaticky používám. A nakonec se z pár minut ukázek staly desítky, ve kterých jsem jí představila tipy, které mi nejvíc pomáhají při práci s počítačem. Kamarádka vzala tužku a bloček, že si vše zapíše a zkusí to také.

Začala jsem tedy více sledovat studenty nad klávesnicí a zjistila, že u řady z nich základní vychytávky nejsou běžnou součástí práce na počítači.

Uvědomila jsem si, že některé úkony považuji za zcela samozřejmé, ale nemusí to tak být u ostatních. A že nikdy není na škodu si je připomínat, nebo s nimi seznamovat ostatní.

Některé hmaty na klávesnici používám zcela automaticky a vidím, že šetří drahocenný čas při vyučování i při tvorbě doma. Jde sice o pár ušetřených vteřin, ale při psaní rozsáhlejších textů jako třeba e-booku pro učitele se vteřiny nasčítaly.

Níže tedy můžete zapátrat, zda objevíte novou vychytávku, která i vám zpříjemní a urychlí každodenní práci na počítači.

Na konci článku najdete také odkaz na stažení pdf souboru se všemi tipy :-).

Selfíčko obrazovky

Často potřebuji využít snímek obrazovky a ten přenést do prezentace nebo třeba do textového editoru. Nejsnazší je „vyfotit“ si obrazovku počítače klávesou PrtScr (PrintScreen).

Stiskem této klávesy si uložíme snímek do pomyslné schránky a ten pak můžeme vložit do jakéhokoli programu. Pokud potřebujeme snímek oříznout a využít jen části snímku (obrázek, text..), lze to zcela jednoduše např. v Malování (ve Windows).

Takto pak může snímek obrazovky vypadat:

Hmaty na klávesnici

Klávesové zkratky mi usnadňují práci a vyťukávám je každý den mnohokrát, pokud chci například:

  • zkopírovat část textu, nebo obrázek z dokumentu nebo webu do prezentace,
  • vytisknout dokument,
  • rychle uložit rozdělanou práci,
  • upravit formát textu (tučné písmo, podtržení..)
  • vrátit se o krok zpět (při psaní nebo úpravě)

Text, se kterým chci pracovat, si označím – to jde více způsoby:

  1. přetažením kurzoru přes vybraný text za přidržení levého tlačítka myši,
  2. kurzor přesunu na slovo, které chci označit,
  3. ťuknu 2x pravým tlačítkem myši na slovo, které se takto přímo označí,
  4. celý odstavec vyberu tak, že na něj ťuknu 3x.

Následně zmáčknu:

Ctrl+C – okopírování objektu (textu, obrázku) do schránky,

Ctrl+V – vložení objektu ze schránky na místo, kde je aktuálně kurzor,

Ctrl+B – úprava textu na tučné písmo,

Ctrl+I – úprava textu – kurzíva,

Ctrl+U podtržení vybraného textu,

Ctrl+Z o krok zpět (když například něco pokazím).

Klávesy Ctrl jde využít také při ukládání dokumentu nebo tisku:

Ctrl+S – uložení dokumentu nebo průběžné ukládání,

Ctrl+P – tisk dokumentu (otevření dialogového okna).

Tipy pro multitasking

Při práci často pracuji v několika programech najednou (odborně nazýváno multitasking). Mám otevřen např. textový dokument, prezentaci, webový prohlížeč a pro přepnutí mezi programy využívám zkratek, které jde stisknout dvěma prsty levé ruky.

Alt+Tab – přepnutí mezi aktivními programy, tedy těmi, které jsou aktivní na spodní liště,

Alt+Esc – přepnutí mezi aktivními okny, tedy tím, co je zobrazeno na ploše.

Nejlepší je vyzkoušet v praxi. Otevřete si několik programů (ideálně 3-4) a sami vyzkoušejte.

Kouzelný štěteček

Ve Wordu mi práci hodně usnadňuje ikonka štětečku. Tenhle kouzelný štětec dokáže zkopírovat formát textu, obrázku apod. Navíc pokud na něj klikneme dvakrát, štěteček formát podrží a stačí jen klikat na objekty a sjednotit jejich formát.

A štěteček funguje i v Excelu a PowerPointu :-).

Tip pro prezentace

Několikrát za den mi usnadní spuštění prezentace v PowerPointu tyto jednoduché zkratky. Zejména pokud potřebuji spustit určitý snímek třeba z prostřední části prezentace, se zkratka opravdu hodí.

F5 – spuštění prezentace,

Shift+F5 – spuštění aktuálního zobrazeného snímku.

Kam se ztratil zavináč?

Občas mě zarazí, když studenti hledají @ na české klávesnici a ptají se: „Kam se ztratil zavináč?”.

Vždycky mi vadilo, když musím některý znak vyhledávat v symbolech a kopírovat ho. Naštěstí existují zkratky, díky kterým tento krok můžeme obejít. Takže pokud nechceme složitě vyhledávat např. zavináč při psaní e-mailové adresy, stačí si zautomatizovat zkratku pravý alt a zmáčknout písmeno „v“.

pravý Alt + V = @

Stažení videa z Youtube

Také využíváte při výuce videa z Youtube? A věděli jste, že tato videa jde i stáhnout a vystřihnout jen část, kterou chcete promítat?

Stačí v adrese odkazu smazat písmena ube a zmáčknout enter. Objeví se stránka ke stažení i instrukce k uložení nebo upravení. Dokonce si můžete vystřihnout jen část videa, které chcete pouštět v hodině. A pak už se nemusíte obávat, že zrovna nebude fungovat internet!

Např. původní stránku https://www.youtube.com/watch?v=imgL6p74rXw&t=121s 
nahradíte https://yout.com/video/imgL6p74rXw a tam uvidíte i tlačítka na stažení zmíněných formátů, který vyberete a dáte Stahovat (a pak uložit).

Navíc si tam můžete vystřihnout i tu část, kterou chcete použít.

Nezbývá než vyzkoušet 🙂

Ať jste vychytávky znali, nebo pro vás byly novinkou, věřím, že když je zařadíte do každodenní práce, ušetří vám čas i nervy :-).

 

A pokud si chcete tipy vytisknout všechny pěkně pohromadě, stačí kliknout zde a stáhnout si je do svého počítače>>.

 

A jaké vychytávky s počítačem používáte vy? Podělte se s námi do komentářů pod článkem.

Nina Suchomelová
Specializuji se na efektivní komunikaci ve škole a vytváření partnerského vztahu se žáky, čímž pomáhám učitelům zkrotit džungli před tabulí. Jsem autorkou e-booku pro pedagogy 3 kroky ke zkrocení džungle před tabulí.
Nina je učitelkou na základní škole, manželkou skvělého muže a matkou dvou úžasných dcer. Vždy chtěla jít svou vlastní cestou, vzdělávat se a hledat nové možnosti jak v oblasti školství, tak rodinného života. Zajímá se o přírodu, ekologii, zdravý životní styl a jógu.
Její příběh si můžete přečíst zde >>