Vědomé ohlédnutí a snění

aTři králové přicházejí, vánoční svátky jsou u konce a mně pod rukama již několik dní vzniká visionboard (nástěnka snů) pro nový rok.

Nespěchám na ni, vzniká tak nějak sama. Z časopisů vystřihuji zajímavé obrázky, v šuplících nalézám rodinné fotografie, vzpomínám na krásné společné chvíle a na papír si čmárám myšlenkovou mapu.

Vědomě odpovídám na řadu otázek, kterými chci ten loňský rok uzavřít.

  • Co se mi v roce 2016 nejvíce povedlo?
  • Co mě bavilo a naplňovalo?
  • Co jsem se naučila?

A vzpomínky se rozbíhají, myšlenky proudí…

V tee-pee i na palubě

Podařilo se mi uspořádat dva báječné tábory pro rodiče s dětmi. První jsme si užili jako indiáni a ve druhém společně vypluli na dobrodružnou námořnickou výpravu.

bbb

Strávili jsme vždy jeden týden v přírodě bez vymožeností civilizace, ve stanech s podsadou, mytím v potoce a jídlem vařeným na kamnech. Každý táborový pobyt sblížil kolem 15 rodin a stal se pro mnohé již tradiční rodinnou dovolenou.

Pozitivní ohlasy na tábory mě velmi hřejí na srdci a zájem o ně mě vede k vyhrazení dalších dvou prázdninových týdnů pro tato úžasná setkání báječných rodin.

Před tabulí online

tabletrt_1165x785Na konci října jsem spustila nový online kurz pro učitele, kterým prošla první desítka pedagogů. Příprava mi zabrala více než čtvrt roku, bylo to velmi vyčerpávající období. Zároveň mi ale přineslo dobrý pocit, že jdu správnou cestou.

V novém roce se chystám kurz nabídnout školním kolektivům a propojit je s živými setkáními.

Za každého počasí v lese

img_2423Úterní dopoledne trávím s dcerkou v lese. Vedu totiž Klubík pro rodiče s malými dětmi (pod záštitou lesní školky).

Za každého počasí si hrajeme v lese, společně tvoříme, zpíváme a nalézáme krásu přírody v hradeckých lesích.

Nepřestává mě překvapovat, jak je každé setkání jedinečné a že jsou rodiče ochotni s dětmi přijít i když prší či mrzne :-).

Učitelka blogerka

blog

Na blogu pravidelně přibývají články a věřím, že jsou inspirací pro mnoho učitelů. Podívejte se na ty v loňském roce nejúspěšnější:

 

 

Úklid v hlavě

Mám tedy uklizeno a vytvořený prostor pro nové zážitky a zkušenosti.

Zkuste to také. Stačí si jen udělat trochu času pro sebe a položit si ty správné otázky. Pak už zbývá jen vzít pastelky a zakreslit vše do myšlenkové mapy, nebo na čtvrtku vytvořit vlastní nástěnku snů.

Dříve jsem si dávala nejrůznější předsevzetí – jíst zdravě, každý den cvičit, pravidelně uklízet… V hlavě jsem promýšlela, jaké by mohly být cíle následujícího roku. Představovala jsem si, co by se asi mohlo v mém životě zlepšit. Často moje odhodlání nevydrželo ani do poloviny ledna. Předsevzetí jsem tedy hodila za hlavu a zaměřila se na to, jak chci, aby nový rok vypadal.

  • Co pěkného zažiji?
  • Jak se chci cítit?img_2670
  • Co nového se naučím?
  • S kým se budu setkávat?
  • Co originálního vytvořím?

Uvědomila jsme si, že sny je třeba si vizualizovat. Nestačí neurčitá myšlenka či rozostřený obraz snu. Důležité je cíl či sen pojmenovat a třeba i nakreslit.

To je klíčový okamžik, kdy pouhá myšlenka dostává podobu ROZHODNUTÍ. Je to první krok k naplnění našeho cíle. Dávám tak svému snu hmotnou podobu.

Se studenty jsme si pod vánočním stromečkem vybrali každý svou motivační kartu od Lucie Ernestové pro rok 2017. Tato karta se tedy stala centrem mé vznikající nástěnky snů.

Kreativní pomocník v plánování

diář5Letos jsem si dala záležet na výběru diáře. Nakonec jsem dala přednost nedatovanému diáři, který příliš nesvazuje a nechává prostor kreativitě.

Jde o diář motivační a jeho jednoduchá struktura mě ohromila. Poskytuje tolik prostoru pro všechny potřebné informace, které do měsíčního či týdenního přehledu chci vtěsnat. Zároveň ale nesvazuje a dává možnost si obsah kreativně dotvořit.

Ptáte se, o jakém diáři je řeč? Na mého favorita se můžete těšit v samostatném příspěvku na tomto blogu.

Ať v novém roce učiníte správná a pevná rozhodnutí, která povedou vaše kroky až ke splnění vašich snů.

Nina Suchomelová
Specializuji se na efektivní komunikaci ve škole a vytváření partnerského vztahu se žáky, čímž pomáhám učitelům zkrotit džungli před tabulí. Jsem autorkou e-booku pro pedagogy 3 kroky ke zkrocení džungle před tabulí.
Nina je učitelkou na základní škole, manželkou skvělého muže a matkou dvou úžasných dcer. Vždy chtěla jít svou vlastní cestou, vzdělávat se a hledat nové možnosti jak v oblasti školství, tak rodinného života. Zajímá se o přírodu, ekologii, zdravý životní styl a jógu.
Její příběh si můžete přečíst zde >>