10 TIPŮ jak přežít distanční výuku a 2 DÁRKY k vašemu svátku

Rok se s rokem sešel a na dveře klepe konec března a s ním i svátek všech učitelů. Zatímco loni na jaře mohla být možnost zůstat pár týdnů doma vítaným zpestřením, dnes to řada učitelů vnímá úplně naopak a nejraději by se co nejdříve vrátili za reálné (ne ty digitální) katedry. Patřím mezi ně.

Nezbývá, než vyčkávat a věřit, že stejně jako jaro, i návrat do škol na sebe nenechá dlouho čekat. A říkáte si, že je to příliš dlouhé čekání? Dávám vám za pravdu. Někdy mám pocit, že udržet si psychické zdraví dá hodně zabrat. A víte, co mi pomáhá?

Drobné rituály i výjimečné činnosti

Zařazování drobných opakujících se rituálů i momentů, které naopak zpestří fádní den. To je moje cesta, jak přežít v době distanční výuky se zdravým rozumem.

1. Ranní cvičení jógy

Každé ráno dodržuji několik rituálů. Bez sklenky vody s citronem a ranního protažení na jógamatce už si ráno nedovedu představit.

2. Oblečení jako do práce

Začala jsem se na domácí výuku oblékat do oblečení, které nosím běžně do školy. Ráno se upravím a lehce nalíčím. Hned získám lepší pocit a nemám ani tendenci o přestávkách uklízet.

3. Procházky do přírody

Zařazuji pohyb na čerstvém vzduchu, vezmu děti, psa a hurá na vycházku. Ve škole jsme teď zahájili výzvu s názvem „Obejdi / oběhni Českou republiku“. Každá třída na 2. stupni i tým učitelů si sčítá ušlé a uběhlé kilometry a pomyslně se posouváme podél hranic s napětím, zda se nám za měsíc podaří cíle dosáhnout.

4. Vyrábím, peču, sázím

Potřebuji na chvíli vypnout hlavu, a tak s dětmi vyrábíme jarní výzdobu, pečeme chleba nebo perníčky a sázíme semínka rostlin.

5. Domácí wellness

Ráda si napustím horkou vanu, přileji voňavý olej a relaxuji. Užívám si čas sama pro sebe.

6. Výjimečné večery s rodinou

Ač spolu s rodinou  trávíme celé dny, na společné činnosti často nezbývá mnoho času. Jednou za čas si tak některý člen rodiny připraví program pro ostatní. Hrajeme připravené hry, masírujeme si chodidla, uspořádáme kino nebo společně kuchtíme.

7. Hraní deskových her

S rodinou jsme si oblíbili českou deskovou hru Karak. Doporučuji ji vyzkoušet, protože je to ten typ hry, která baví malé školáky i dospěláky a rozhodně to neznamená, že starší a zkušenější má vyhráno. Každá partie je jiná a pokud by se vám základní verze omrzela, můžete dokoupit rozšíření, které do hry vnáší nové prvky.

8. Zpestřování online výuky

Vymýšlím, čím ozvláštnit distanční výuku a třídnické hodiny, aby přinášely radost, překvapení a na chvíli nás vyvedly ze zavedeného koloběhu. Uspořádali jsme tedy například online karneval, sešli se v Gathertown a na chvíli se změnili v postavičky a povídali si na dané téma.

Chytám se prozkoumat únikové hry a láká mě třídní snídaně nebo společné vaření.

Oblíbila jsem si řadu online nástrojů a nabízím jejich přehled.

TIPY NA UŽITEČNÉ ONLINE NÁSTROJE

Padlet – báječný nástroj pro tvorbu sdílených nástěnek

Jamboard – online tabule s možností společného zapisování

Canva – skvělý grafický nástroj pro tvorbu plakátů, dokumentů, příspěvků a podobně

Wordwall – tvorba online cvičení i pracovních listů s pomocí mnoha nápaditých cvičení (např. kola štěstí).

Mentimeter – nejrůznější způsoby hlasování, vyjádření názoru a získávání zpětné vazby

Gathertown – prostor pro společné setkání, kdy se jako panáčci pohybujeme ve městě nebo v místnostech v domě a kdykoli se s někým potkáme, zapnou se mikrofony a kamery a můžeme si povídat

Umíme to – aplikace na procvičování snad všech předmětů

Alfbook – aplikace na procvičování po ročnících a předmětech

Vše nejlepší k svátku a 2 dárky 🎁 pro vás

Na závěr bych vám velmi ráda popřála, abyste si SVŮJ den učitelů užili po svém, tak jak si přejete a představujete. Abyste měli čas zařadit činnosti, které vás nabíjejí energií a přivodí úsměv na tváři.

9. Antistresové omalovánky

A pokud se rozhodnete relaxovat a trávit čas sami se sebou, mohou se vám hodit antistresové omalovánky. Ráda si čistím hlavu vybarvováním omalovánek, mám je kdykoli po ruce například v pedagogickém diáři.

Jednu omalovánku jsem vytvořila také pro příležitost dne učitelů. Užijte si ji.

Omalovánku si můžete stáhnout zde >>.

10. Vzdělávání a osobnostní růst – nabíjení baterek

I v době distančního vzdělávání se ráda účastním řady vzdělávacích akcí – kurzů, webinářů, inspirativních setkání. Neskutečně mi dobíjí baterky, člověk načerpává inspiraci. Příležitost k vlastnímu učení mi dodává chuť do další práce.

Máte to také tak? Pokud ano, naskočte na JARNÍ VLNU online kurzu5 neděl v džungli před tabulí“, která začíná v pondělí 12. dubna 2021.

Přihlášky jsou spuštěny a vy, milí čtenáři, se do něj můžete přihlásit do 6. dubna do půlnoci za zvýhodněnou cenu. Stačí zadat slevový kód „JARO2021“ do objednávkového formuláře a 20 % z ceny vám bude odečteno.

A co pomáhá vám zvládat distanční výuku? Napište svůj TIP do komentáře :-).

Nina Suchomelová
Specializuji se na efektivní komunikaci ve škole a vytváření partnerského vztahu se žáky, čímž pomáhám učitelům zkrotit džungli před tabulí. Jsem autorkou e-booku pro pedagogy 3 kroky ke zkrocení džungle před tabulí.
Nina je učitelkou na základní škole, manželkou skvělého muže a matkou dvou úžasných dcer. Vždy chtěla jít svou vlastní cestou, vzdělávat se a hledat nové možnosti jak v oblasti školství, tak rodinného života. Zajímá se o přírodu, ekologii, zdravý životní styl a jógu.
Její příběh si můžete přečíst zde >>