Sedmihlavá saň jménem PROKRASTINACE

Tohle slovo mě snad pronásleduje! Otevřu časopis, zajdu do knihkupectví, navštívím představení na divadelním festivalu, jen tak se vloudí do mé mysli. JE PROSTĚ VŠUDE!

Strašák s názvem prokrastinace

Podivně znějící pojem připomíná název nakažlivé choroby. Prokrastinace je totiž chorobné odkládání úkolů. Do něčeho se vám nechce a raději vypulírujete celý byt, vyřizujete e-maily, nebo se věnujete jiné činnosti, jen abyste nemuseli dělat odkládanou činnost.

Taky se vám někdy honí v hlavě podobné dialogy?

Začnu cvičit, jen co vyndám prádlo z pračky. V té koupelně je ale špína, jen ji trochu poklidím a pak jdu na to…

Ještě poslední díl seriálu a už začnu chystat prezentaci. Do konce téhle série už chybí jen dva díly, tak to dokouknu a pak už se do toho pustím.

Teď musím ještě běžet na nákup a pak teprve vyřídím ten telefonát.

Dokud jsem neznala význam pojmu prokrastinace, byla jsem asi více v klidu. Teď mám pocit, že kdykoli se mi něco nechce, už mě lapí saň se jménem prokrastinace. Ale odpočívat či jen tak vypnout je přece v pořádku…

Někdy se mi nechce sednout k počítači, nemám chuť připravovat prezentaci, odkládám opravování písemek. Raději se věnuji jiným „potřebným“ činnostem. Děti přece nebudou o hladu, prádlo se samo nevyžehlí, knížku musím zítra vrátit do knihovny, někdy  je potřeba taky odpočívat…

A víte, jak to celé dopadne? Odložením na poslední chvíli se dostaví stres, vyčerpání, špatná nálada a nepohoda. Navíc výzkumy poukazují, že pod stresem opravdu nedosahujeme lepších výsledků.

Prokrastinace je hojně rozšířená „ne-moc“, protože člověk opravdu ztrácí „moc“ nad svými cíli. Trpí jím pěkná řádka lidí, vídám ji kolem sebe ve škole, doma a občas se přistihnu, že se také nakazím.

Ale nebojte, tak dramatické to není! Ne každé otálení musíme takto krkolomně nazývat, a pokud přesto, dá se s touto mnohahlavou saní bojovat.

Takže co s tím? Poddat se, nebo bojovat?

Letní prokrastinace povolena

Na kalendáři jsme otočili další list a možná máte za sebou odpočinkovou část letního volna, už vás svrbí ruce a rádi byste se věnovali něčemu „pracovnímu“. Čtete knihy, sepisujete nápady pro nový školní rok, brouzdáte na internetu a hledáte inspiraci.

Možná si i říkáte: „Letos to všechno udělám jinak. Začnu s čistým štítem, nastavím si nová pravidla, budu důslednější!“ „A ZAČNU HNED ZÍTRA!”

Dokonce se s odkládáním počítá i v online kurzu pro učitele. Start vašich 5 neděl v džungli před tabulí si můžete zvolit sami. Kdykoli se vám to bude hodit. Kurz je možné i opakovat.

Ale pokud se rozhodnete s prokrastinací zatočit ihned, čtěte dál.

Boj se sedmihlavou saní

S prokrastinací můžeme efektivně zápasit. Já se snažím držet několika jednoduchých zásad:

  • Zapisovat si úkoly do diáře či zápisníku,
  • sepsat si denní cíle a barevně odlišit nejaktuálnější,
  • klást si dosažitelné a měřitelné cíle (např. splnitelné do 20 minut, napsat půl stránky),
  • odškrtávat si splněné úkoly,
  • věnovat se pouze jedné činnosti a vše ostatní nevnímat (vypnout televizi, ztlumit telefon, zavřít na počítači všechna nepotřebná okna),
  • zajistit naplnění primárních potřeb, které by nás mohly odvádět od plnění úkolu (najíst se a napít, vyvětrat, poklidit pracovní místo, dojít si na toaletu apod.),
  • zpříjemnit si práci (např. kávičkou, malou sladkostí).

Navíc když úkol splním, mám z toho dobrý pocit a často zjistím, že úkol nebyl nijak moc náročný a ani nezabral tolik času.

Tak co vy na to? ODLOŽÍTE SI start kurzu :-)?

Přeji pohodový zbytek léta

Nina Suchomelová
Specializuji se na efektivní komunikaci ve škole a vytváření partnerského vztahu se žáky, čímž pomáhám učitelům zkrotit džungli před tabulí. Jsem autorkou e-booku pro pedagogy 3 kroky ke zkrocení džungle před tabulí.
Nina je učitelkou na základní škole, manželkou skvělého muže a matkou dvou úžasných dcer. Vždy chtěla jít svou vlastní cestou, vzdělávat se a hledat nové možnosti jak v oblasti školství, tak rodinného života. Zajímá se o přírodu, ekologii, zdravý životní styl a jógu.
Její příběh si můžete přečíst zde >>